‘Dorëheqjes së Madhe’ nuk i duket fundi, inflacioni i shtyn punonjësit të kërkojnë punë më të paguara

‘Dorëheqjes së Madhe’ nuk i duket fundi, inflacioni i shtyn punonjësit të kërkojnë punë më të paguara

13:00, 25/05/2022

Punonjësit janë ende duke menduar për të lënë punën e tyre në masë në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, pasi inflacioni dhe kriza e kostos së jetesës po nxisin fenomenin post-pandemik të quajtur "Dorëheqja e Madhe".

Mbi katër milionë punëtorë amerikanë kanë lënë punën që nga fillimi i rimëkëmbjes pas pandemisë në vitin 2021, një fenomen që u pasqyrua në një shkallë më të vogël në vendet në Evropë.

Në Francë, numri i dorëheqjeve arriti një kulm rekord në tremujorin e tretë të 2021, më i larti që nga viti 2007.

Në Mbretërinë e Bashkuar, shkalla e njerëzve që lëviznin nga puna në punë ishte gjithmonë e lartë midis tetorit dhe dhjetorit 2021.

Eksodi në vendin e punës nuk u zvogëlua ndërsa jeta u vendos në normalitetin e ri, kryesisht sepse gjërat në mbarë botën nuk u qetësuan fare - e në rrethanat e reja janë shtuar arsyet pse njerëzit nuk janë të kënaqur me qëndrimin në një punë që nuk iu ofron mjaftueshëm.

Një sondazh i kohëve të fundit me mbi 52,000 punëtorë në 44 vende, i kryer nga firma e kontabilitetit PriceëaterhouseCoopers (PËC) tregon se një në pesë të anketuar tha se kishte të ngjarë të ndryshojë punëdhënësin në 12 muajt e ardhshëm, me shumicën që kërkon të ndryshojë punën për një punë me pagë më të mirë.

Pse e lënë punën, njerëzit?

Ndërsa Dorëheqja e Madhe fillimisht iu atribuua një ndryshimi kulturor në mënyrën se si punëtorët iu afruan balancës së tyre punë - jetë pas pandemisë, motivimet e punëtorëve duket se kanë ndryshuar rrënjësisht ndërsa bota lundron në një krizë ekonomike të vazhdueshme.

Rritja e inflacionit dhe kriza e kostos së jetesës, e shkaktuar nga pandemia dhe e përkeqësuar nga lufta në Ukrainë, po rëndojnë vërtet familjet në të gjithë Evropën, duke i shtyrë punëtorët të kërkojnë punë që i bëjnë të ndihen të sigurt financiarisht në kohë pasigurie.

Sondazhi i PËC zbuloi se më shumë se një e treta e të anketuarve po planifikojnë t'i kërkojnë punëdhënësit të tyre një rritje të pagës.

Përqindja ishte edhe më e lartë në sektorin e teknologjisë, ku 44 për qind e punëtorëve të anketuar thanë se planifikonin t'i kërkonin punëdhënësit të tyre një rritje pagash.

Philip Bacon, drejtor i kompanisë së marketingut dixhital Bacon Marketing, tha për Euroneës se kompania e tij është dëshmitare e këtij fenomeni nga dora e parë.

"Ne po shohim klientët që humbasin anëtarë të ekipit nga Evropa Lindore të cilët po kërkojnë punë në SHBA me paga më të mira," tha ai për Euroneës.

Ndërsa disa kompani po përpiqen të mbajnë punonjësit e tyre duke shtuar përfitime të reja në punë dhe duke rritur pagat, shumë nuk mund të përballojnë të shpenzojnë më shumë në rrethanat aktuale.

“Të gjithë, bizneset dhe punonjësit, janë të prekur nga kriza e kostos së jetesës që ka përfshirë SHBA-në dhe Evropën,” tha për Euroneës David Stone, shefi ekzekutiv i konsulentit të rekrutimit MRL Consulting Group.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco