‘Revolta e Spaçit’/ Hoxha: Ngritën flamurin kuqezi, pa yllin komunist! 4 martirët dhanë jetën për lirinë!

‘Revolta e Spaçit’/ Hoxha: Ngritën flamurin kuqezi, pa yllin komunist! 4 martirët dhanë jetën për lirinë!

16:14, 21/05/2022

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së Indrit Hoxha ka kujtuar përvjetorin e Revoltës së Spaçit, ku një grup të burgosurish politikë u ngritën ne lartësinë e guximit duke ngritur në Spaç flamurin kuqezi, pa yllin komunist.

‘Guximi  dhe trimëria e tyre e rrëzuan regjimin komunist për 3 ditë lirie, dhe se për lirinë ata dhane jetën’, shkruan Hoxha në Facebook.

Postimi i plotë i Indrit Hoxhës:

21 maj 1973. Një grup të burgosurish politikë u ngritën ne lartësinë e guximit duke ngritur në Spaç flamurin kuqezi, pa yllin komunist.U dëgjuan për herë të parë thirrjet “E duam Shqipërinë si gjithë Europa.

Pal Zefi, Skënder Daja, Hajro Pashaj dhe Dervish Bejko, 4 martirë të Revoltës së Spaçit.

Guximi  dhe trimëria e tyre e rrëzuan regjimin komunist për 3 ditë lirie, dhe se për lirinë ata dhane jetën. U ekzekutuan, dhe eshtrat e tyre nuk gjenden as sot, por heroizmi i tyre është dhe do mbetet i gjallë për frymëzimin e shtresës tonë ne betejën politike me bijtë e eterve.Lavdi Martireve!

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco