Bilanci i Covid/ 328 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orë

Bilanci i Covid/ 328 raste të reja dhe 1 humbje jete në 24 orë

19:52, 05/12/2021

Vazhdon të jetë i lartë numri i qytetarëve që infektohen me Covid 19, në Shqipëri.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë 328 raste të reja me koronavirusin Covid 19.

Ndërkaq, 1 qytetare nga Fieri ka humbur jetën nga koronavirusi.

Buletini ditor i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1796 testime, 328 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 383 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 1796 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 328 qytetarë, në këto bashki:

115 në Tiranë, 26 në Durrës, 24 në Vlorë, nga 17 qytetarë në Lushnje, Fier, 14 në Berat, 9 në Elbasan, nga 8 qytetarë në Sarandë, Shkodër, nga 6 qytetarë në Kavajë, Gjirokastër, nga 5 qytetarë në Skrapar, Mallakastër, Krujë, Kukës, nga 4 qytetarë në Lezhë, Kurbin, Shijak, Kuçovë, Gramsh, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Këlcyrë, Përmet, Mat, Kamëz, Vau i Dejës, nga 2 qytetarë në Malësi e Madhe, Divjakë, Selenicë, Delvinë, Tepelenë, Korçë, Dimal, Peqin, nga 1 qytetar në Patos, Vorë, Mirditë, Has.

Janë 6382 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka një humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: një qytetare nga Fieri 55 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 383 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 192,238 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (5 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 328

Të shëruar në 24 orë 383

Të shtruar në spitale 152

Humbje jete në 24 orë 1

Testime ditore 1796

Testime totale 1,405,077

Raste pozitive 201,730

Raste të shëruara 192,238

Raste Aktive 6,382

Humbje jete 3,110

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3122

Fier 692

Gjirokastër 541

Shkodër 444

Durrës 372

Berat 334

Elbasan 275

Vlorë 202

Lezhë 162

Korçë 124

Dibër 67

Kukës 47

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco