Gropa misterioze te Syri i Kaltër vazhdon të hapet, priten ekspertë nga Tirana

Gropa misterioze te Syri i Kaltër vazhdon të hapet, priten ekspertë nga Tirana

13:09, 06/04/2021

Pranë Syrit të Kaltër vazhdojnë të hapen të tjera gropa misterioze.

Disa javë më parë një gropë me diametër 10 metër dhe 6 metër e thellë u hapë pranë rrugës nacionale Sarandë-Gjirokastër.

Një tjetër gropë më e vogël është shfaqur pak metër larg asaj ekzistuese.

Në këto toka bujqësore gjatë komunizmit kanë qen minierat e kripës me tre galeri.

Sipas Bashkisë Finiq e gjithë zona është e rrezikuar.

Priten ekspert gjeolog nga Tirana, për të dal në një konkluzion të saktë se çfarë masash duhen marrë, për të mos rrezikuar jetën e banorëve apo qindra udhëtarëve që kalojnë çdo ditë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco