Nutricionistja: Uji është pija më e mirë

Nutricionistja: Uji është pija më e mirë

10:57, 04/06/2021

Dr. Olga Dekker, përfaqësuese e Shoqatës Kombëtare të Nutricionistëve në Rusi, njoftoi se uji renditet i pari ndër pijet më të shëndetshme që janë më të dobishme për trupin.

Ekspertja shpjegon zgjedhjen e saj, pasi uji shpërndan toksinat e prodhuara nga trupi. Çaji jeshil i lehtë, ka veti të ngjashme. Çaji jeshil i përqendruar, si kafeja, stimulon procesin e diurezës, i cili kërkon marrjen e më shumë lëngjeve për të ruajtur ekuilibrin e ujit në trup.

Eksperti komenton thashethemet në lidhje me efektivitetin e lëngjeve të paketuara dhe pijeve freskuese dhe thotë: “Nëse fëmija deklaron se është i etur, së pari duhet t’i jepet ujë, jo pije që përmbajnë karbohidrate të thjeshta… sepse, si ngrënia e tepërt, ato japin energji të lartë dhe rrisin nivelin e glukozës në gjak. Ajo duhet të digjet”.

Ajo tërheq vëmendjen tek pija kakao dhe rekomandon përgatitjen e tij me qumësht dhe mos shtimin e sheqerit në të. Ajo këshillon që të mos blini kakao të gatshme sepse ka shumë karbohidrate.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco