Dietat më të këqija të 2020 dhe pse nuk duhet t’i ndiqni ato këtë vit

Dietat më të këqija të 2020 dhe pse nuk duhet t’i ndiqni ato këtë vit

21:26, 03/01/2021

Dieta mesdhetare është dieta që kryeson gjithmonë listën e planeve të ushqimit më të shëndetshëm, dhe jo vetëm për shkak të ekuilibrit të lëndëve ushqyese që karakterizojnë pjatat e saj, por edhe për shkak të lëndëve të para cilësore me të cilat ato përgatiten, ideale për humbjen ose ruajtjen e peshës pa u ndjerë të uritur. 

Në anën tjetër të shkallës, janë regjimet më pak të rekomanduara, ato që garantojnë një efekt 'yo-yo' që konsiston në fitimin e kilogramëve të humbur, dhe madje edhe më shumë, kur zakonet e vjetra të rikuperohen. Ekspertët këshillojnë që këto lloj dieta të shmangen plotësisht dhe kjo është arsyeja pse ato zbulojnë se cilat janë vlerësuar më keq për vitin 2020. 

1. 'Keto'

Çdo vit US News dhe World Report rendit dietat më të mira dhe më të këqija të vitit. Siç e kemi parashikuar, dieta mesdhetare mban vendin e tij të parë në renditje për shumëllojshmërinë e lëndëve ushqyese cilësore, megjithatë, në anën e kundërt është 'keto', e cila është provuar nga të famshëm si Halle Berry, Gwyneth Paltrow, Khloé Kardashian ose Vanessa Hudgens, dhe se bazohet në zvogëlimin pothuajse plotësisht të marrjes së karbohidrateve dhe rritjen e proteinave dhe yndyrës . Dietologët përgjegjës për bërjen e listës shpjegojnë se "kjo dietë është në thelb kundër asaj që dimë për ruajtjen e shëndetit afatgjatë". Ata gjithashtu tregojnë për efikasitetin e tij të ulët në parandalimin e diabetit ose ruajtjen e shëndetit të mirë kardiovaskular. 

2. Dieta Dukan

Përsëri, shumëllojshmëria e vogël e makroelementëve që kjo dietë lejon për humbjen e peshës të krijuar nga dietologu Pierre Dukan është fajtori që është i pranishëm në këtë renditje. Kjo dietë bazohet në konsumin e 72% të lëndëve të para me origjinë shtazore të shoqëruar nga 28% të perimeve. Thjesht formula e kundërt me atë të rekomanduar nga ekspertët e të ushqyerit, të cilët favorizojnë pjatat me një përmbajtje të lartë të perimeve me ngjyra të ndryshme dhe paralajmërojnë për rëndësinë e kontrollit të konsumit të proteinave shtazore.

Për shembull, Dr. Nicolás Romero, autor i librit Ushqimi mirë për të qenë mirë , zbulon llojin e dietës kundër plakjes që favorizon shëndetin: "Nga mosha e mesme e jetës -40 vjet-, preferenca do t'i jepet konsumimit të perime-me fuqi kalorike më të ulët- mbi frutat. Perimet dhe frutat kryesisht sigurojnë lëndë ushqyese funksionale për reaksionet metabolike si vitaminat dhe mineralet, gjithashtu fibra për bakteret e zorrëve dhe fitokimikate bioaktive që janë mbrojtës natyralë kundër plakjes".

3. Dieta 'Whole 30'

Njihet gjithashtu si dieta 'ekstreme paleo' dhe konsiston në eleminimin e ushqimeve të caktuara plotësisht për 30 ditë në të cilat ata premtojnë një kurim të plotë të zakoneve të këqija që janë fituar deri atëherë. Lista e përbërësve të ndaluar përfshin çdo ushqim me sheqer, vetë sheqer, produkte qumështi dhe derivatet e tyre, bishtajore, drithëra, ëmbëlsues, patate ose alkool. Për më tepër, ato ndalojnë çdo lëndë të parë që përfshin nitrate ose sulfite dhe arra ose proteina me bazë bimore si quinoa duhet të shmanget pothuajse plotësisht. Me pak fjalë, megjithëse sasia e kalorive që mund të konsumohen çdo ditë nuk është e kufizuar, ajo është një plan i ngrënies thelbësisht kufizuese. 

4. Dieta Atkins

Libri “The Diet Revolution” nga Dr. Atkins , botuar në 1970 dhe shkruar nga Dr. Robert C. Atkins, është baza e kësaj diete të krijuar për të humbur peshë në të cilën, përsëri, karbohidratet e kufizuara plotësisht në favor të proteinave . Arsyeja prapa këtij rekomandimi është se eksperti siguroi se është më lehtë për trupin të djegë makroelementët në kategorinë e dytë. Dr. David Katz, Themelues i Qendrës së Kërkimit të Parandalimit të Universitetit Yale dhe një nga 25 anëtarët e jurisë të ngarkuar me përgatitjen e kësaj renditje, shpjegon karakteristikat që pjesa më e vlerësuar dhe që mungojnë në plane të tilla si dieta Atkins: "Bilanci, qëndrueshmëria, shumëllojshmëria e aromave, pajtueshmëria me vaktet e familjes ose miqve, qëndrueshmëri dhe e dobishme për shëndetin ". /Burimi:MXHola/K.h/syri.net.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco