Personat me kofshë të gjera kanë më pak rrezik për atak kardiak, tregon studimi

Personat me kofshë të gjera kanë më pak rrezik për atak kardiak, tregon studimi

15:02, 04/04/2020

Të kesh kofshë të mëdha mund të mos jetë diçka për të cilën njerëzit janë krenarë nëqoftë se bazohen në standardet e bukurisë që shoqëria e sotme ka, por një studim mëson të kundërtën.

Besohet se ato mund të pakësojnë rrezikun e atakut në zemër dhe tensionin e lartë në gjak.

Kërkuesit zbuluan se ndër personat mbipeshë, ata me kofshë më të gjera kanë 1/3 më pak mundësi për tension të lartë gjaku.

Kofshët mendohen si zonat më të sigurta për të ruajtur dhjamin, ndërsa përreth barkut shihet si më e rrezikshme, pasi mund të përfshijë organet e brendshme.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco