Liderizmi, problemi kryesor i partive politike në Kosovë

Liderizmi, problemi kryesor i partive politike në Kosovë

19:54, 08/11/2019

“Shumica e partive politike në Kosovë, janë parti lideriste pa demokraci të brendshme partiake.”

Kështu është shprehur profesori, Zenun Halili  që sipas tij liderët tanë partiak si qëllim parësor e kanë krijimin e strukturave partiake të "dëgjueshme" të cilat pa bërë shumë zhurmë do të jenë në shërbim të politikës që trason lideri, transmeton Syri.net Kosova.

Ai është shprehur se vendimet që ata marrin aleancat në të cilat hyjnë dhe marrëveshjet që ato bëjnë ose nuk bëjnë përfaqësojnë interesat thelbësore të liderëve të mëdhenj.

“Këta liderë i kanë drejtuar partitë, sikur të ishin biznes familjar dhe jo si organizata publike. Kjo i ka lënë partitë bosh pa energji të re, pa vizion përparimtar dhe pa forcë për ndryshim”, ka thënë Halili.

Postimi i plotë:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco