Doli hapur e tha se Aleksandar Vuçiq mori pjesë në vrasjen e Ivanoviçiq, Serbia e shpalli njeri të droguar

Doli hapur e tha se Aleksandar Vuçiq mori pjesë në vrasjen e Ivanoviçiq, Serbia e shpalli njeri të droguar

09:48, 16/10/2020

Aktori dhe ish-udhëheqësi i PSG para pak ditësh doli hapur e tha se Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuciq mori pjesë në vrasjen e liderit të serbëve nga Kosova, Oliver Ivanoviç

U desh vetëm kaq që Seria të ngrihet në këmbë kundër Sergej Triumfoviç. Dikush tha se ai po mundohet që përmes një te vdekuri ta marrë pushtetin në Kosovë.

Aq larg shkuan akuzat sa disa edhe e quajtën njeri të droguar, shkruan Syri.net

Zyrtarët politikë dënuan me forcë deklaratën e ish-presidentit të PSG-së Sergej Trifunoviç, i cili personalisht akuzoi Presidentin serb Aleksandar Vuçiç për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, duke i thënë se ai kishte arritur në fund, se ai ishte një shkaba për të marrë pushtetin përmes Ivanoviqit të vdekur!

Trifunovic fjalë për fjalë tha për portalin Nova S:

- Unë nuk kam dyshim se Aleksandër Vuçiq mori pjesë në vrasjen e Oliver Ivanoviç në kuptimin që ai të paktën e dinte që do të ndodhte, se ai mbylli sytë, mbylli sytë, u aminizua, mbase edhe urdhëroi, Zoti ju pyet. Zëvendës Kryeministrja Zorana Mihajlovic tha se ishte turp që politikanët e opozitës, në mungesë të ndonjë ideje dhe programi, përdorën sulmet ndaj Presidentit të Serbisë si shansi i tyre i fundit për t'u vërejtur në media dhe publik.

Ishte kjo deklaratë që nxiti reagime. Sipas pushtetarëve serbë, ajo që po bën Sergej Trifunovi is është një shembull i mungesës së plotë të përgjegjësisë, sepse ai përdor akuza morbide ndaj Presidentit të Serbisë për të ngritur vlerësimin e partisë së tij pasi nuk arriti të kalojë regjistrimin në zgjedhjet, në të cilat fitoi më pak se dy përqind të votave.

Ministri i Punëve të Jashtme dhe udhëheqësi i SPS, Ivica Da?i?, vlerësoi se Trifunovi? po sulmon shtetin e Serbisë me këtë deklaratë.

“Ajo që populli serb dhe qytetarët e Serbisë mendojnë për Trifunoviqin u pa në zgjedhjet e fundit, zero mbetet zero” theksoi Daçiq.

Kreu i Lëvizjes së Socialistëve, Aleksandar Vulin, reagoi më ashpër ndaj akuzave të Trifunoviqit.

“Meqenëse ai pa në zgjedhjet parlamentare që qytetarët e Serbisë nuk mendojnë asgjë të mirë për të, shkaba Trifunovi? po përpiqet të kthehet në jetën politike të Serbisë përmes Oliver Ivanoviqit të vdekur. Vuçiç, si çdo njeri i denjë, kurrë nuk foli për sa e ndihmoi Ivanoviqin dhe familjen e tij, apo edhe për sa e ndihmoi dikur shkaba Trifunoviç, i cili paturpësisht e akuzon atë për vrasje me nxitjen e Djilas. Por ky është ndryshimi midis një burri dhe një shkabe” deklaroi PS në një deklaratë.

Akuzat u rënduan edhe më tepër, kur Trifunoviç u akuzua se ka halucinacione narkotike

Nënkryetari i SNS Marko Djuri? vlerësoi se ky është një tregues i panikut të opozitës./Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco