Fatmir Sheholli: 85% e qytetarëve të Kosovës nuk e dëshirojnë Asociacionin

Fatmir Sheholli: 85% e qytetarëve të Kosovës nuk e dëshirojnë Asociacionin

10:23, 14/10/2020

Drejtori i Institutit për afirmimin e mardhënieve ndëretnike, Fatmir Sheholli, siç ka theksuar se hulumtimi i realizuar në muajij shtator të këtij viti në 1001 respodent ka rezultuuar që 85% e qytetarëve të Kosovës janë kundër funksionalizimit të AKS, kurse 10% janë për ( serbë të Kosovës) dhe 5% nuk janë të vendosur as për as kundër.

Lidhur me këtë hulumtim, Fatmir Sheholli i ka deklaruar gazetës beogradase “Blic” se populli shqiptar është kundër funksionalizimit të ASK pa njohjen e shtetit të Kosovës.

Sheholli ka shtuar që asnjë parti politike shqipëtare e as të komuniteteve tjera, përveçb

Listes Sërbe nuk janë për funksionalizimin e ASK duke pohuar se çdo përpjekje e funksionalizimit të ASK në kundërshtim me mendimin e Kushtetutës së Kosovës mund të sjellë probleme serioze në mes popullit shqipëtar dhe serbë në Kosovë!

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco