Shpifjet e radhës të shtetit serb, mediat atje hedhin vrer mbi Hashim Thaçin e Kadri Veselin

Shpifjet e radhës të shtetit serb, mediat atje hedhin vrer mbi Hashim Thaçin e Kadri Veselin

10:06, 14/10/2020

Serbia po vazhdon avazin e vjetër. Sipas mediave që janë pro qeverisë së Serbisë, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçin dhe kryetari i PDK-së Kadri Veseljin po e pengojnë punën së Gjykatës Speciale.

Duke iu referuar Kosovës si ‘Kosovë e Metohi’, mediat atje kanë hedhur vrerë mbi gjenden aktuale në Kosovë, raporton Syri.net.

Ky është shkrimi i plotë pa ndërhyrje:

Në raportin mbi situatën në Kosovë, i cili do të paraqitet në Këshillin e Sigurimit në 21 tetor, Guterres vlerësoi se pandemia është kurora e virusit, kriza politike dhe njoftimi i padive për krime lufte kundër presidentit të shtetit të Kosovës Hashim Thaçi dhe udhëheqësit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli përkeqësoi më tej "situatën tashmë të brishtë politike dhe të sigurisë në Kosovë".

Guterres paralajmëroi se situata e sigurisë dhe politike u përkeqësua më tej nga pandemia e virusit korona, kriza politike pas rënies së qeverisë së Albin Kurtit dhe njoftimi i padive për krime lufte kundër ish-udhëheqësve të Ushtri Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kadri Veselji.

- Njoftimet e Prokurorisë Speciale për Krime të Luftës që paditë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit u ngritën kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe udhëheqësit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veselji në Hagë, e komplikojnë edhe më shumë skenën politike në Prishtinë - thuhet në raportin e Guterres. nga marsi deri në shtator.

Në fund të qershorit, zyra e prokurorit të specializuar në Hagë ngriti një aktakuzë kundër Thaçit dhe Veseljit, të cilët janë akuzuar për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte, duke përfshirë vrasje, rrëmbime, përndjekje dhe tortura, dhe kjo padi duhet të konfirmohet nga Gjykata Speciale për Krimet e UÇK-së.

Sekretari i Përgjithshëm i KB gjithashtu deklaroi se situata në Kosovë është e komplikuar më tej nga problemet që, veçanërisht kohët e fundit, janë shkaktuar nga pandemia e virusit koronal, e ndjekur nga kriza politike e shkaktuar nga rënia e qeverisë së Albin Kurti.

Guterres paralajmëroi gjithashtu për përpjekjet e Hashim Thaçit dhe Kadri Veseljit për të penguar punën e Gjykatës Speciale për Krimet e UÇK-së, e cila akuzoi prokurorinë si "të motivuar politikisht" dhe akuzat e rreme.

Raporti gjithashtu thekson se 20 milion euro ishin lënë mënjanë nga buxheti i Kosovës për të ndihmuar personat e paditur para gjykatës së re dhe se ka filluar një debat mbi ligjin për mbrojtjen e vlerave të UÇK-së, i cili është kritikuar ashpër nga zyrtarët ndërkombëtarë.

Sipas Guterres, Thaçi paraqiti një propozim për një ndryshim kushtetues, i cili do t'i jepte fund mandatit të Gjykatës Speciale për krimet e kryera nga anëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kombet e Bashkuara thanë se 189 persona ishin kthyer në Kosovë gjatë gjashtë muajve të fundit, shumica prej tyre serbë dhe se më shumë se 28,000 ishin kthyer që nga viti 1999.

Sekretari i Përgjithshëm i KB përshëndeti vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, duke deklaruar se një energji e re e dukshme drejtohet drejt normalizimit të marrëdhënieve.

- Shpresoj se do të mbetet kështu derisa të gjendet një zgjidhje gjithëpërfshirëse - deklaroi Guterres dhe u bëri thirrje udhëheqësve në Beograd dhe Prishtinë që "të tregojnë fleksibilitet dhe kreativitet në mënyrë që të kapërcejnë dallimet".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco