Politikani i njohur i LDK-së/ Kushtetuta në epiqendër e ka fituesin e zgjedhjeve

Politikani i njohur i LDK-së/ Kushtetuta në epiqendër e ka fituesin e zgjedhjeve

11:08, 27/05/2020

Ish deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK0-së, Eqrem Kryeziu thotë se Kushtetuta e  Kosovës nuk është bërë për të shpërfillë garën zgjedhore.

Ai përmes një shkrimi në Facebook, shkruarn se asnjë kushtetutë e asnjë vendi demokratik nuk e lejon këtë gjë dhe në qoftë se ka rrugë tjetër, atëherë aty veprojnë mekanizmat e tjerë.

"Çdo shoqëri do të shkojë përpara përmes zgjedhjeve periodike. Në rastin e vendeve në tranzicion, siç është Kosova, merret parasysh sulja e paskrupull e partive pirate, pa asnjë kodeks. Prandaj Kushtetuta jonë në epiqendër e ka fituesin e zgjedhjeve" ka shkruar Kryeziu.

Tutje ai shton se asnjë shpikje e vjegave të vockëla nuk mund ta dominojë këtë parim, të cilin Kushtetuta jonë e anticipon me të drejtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco