Ende nuk dolën para drejtësisë autorët e Masakrës së Dubravës

Ende nuk dolën para drejtësisë autorët e Masakrës së Dubravës

13:20, 23/05/2020

Këto ditë po përkujtohet masakra e kryer në burgun e Dubravës, ku para 21 viteve forcat policore dhe ushtarake serbe vranë disa ditë me radhë të burgosurit shqiptarë duarlidhur, tha presidenti i vendit Hashim Thaçi.

Sipas tij Masakra e Dubravës është shembulli më tipik se deri në çfarë niveli çnjerëzor shteti serb i Millosheviqit zbatoi doktrinën e tokës së djegur në Kosovë, planin e spastrimit etnik, masakrat kudo nëpër Kosovë, dhunimet, vrasjen e fëmijëve dhe dëbimin e më shumë se gjysmës së popullatës shqiptare.

"Edhe sot e kësaj dite ende nuk dolën para drejtësisë vendore ose ndërkombëtare autorët e krimeve", tha presidenti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco