Befason Veseli: PDK nuk do të pranojë të qeverisë me asnjë parti politike

Befason Veseli: PDK nuk do të pranojë të qeverisë me asnjë parti politike

22:03, 08/04/2020

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli  ka thënë se partia e tij nuk do të pranojë të qeverisë me asnjë parti politike.

 “Do të vazhdojmë të jemi opozitë, është qëllimi. Pas një dorëheqje, ideale do të ishte mos të krijojë cinizëm, por të shkonim në zgjedhje të jashtëzakonshme. E dyta, presidenti tashmë ja ka dhënë mandatin që të gjej një kandidat tjetër. Tash VV po ju duhet të ketë principe, tash ka ardh në situatën e vitit 2014, e shfrytëzoi PDK me të paren herë e krijoi qeverinë”, ka deklaruar Veseli.

“Unë jap qëndrim politik, thash edhe po e ripërsërisë, PDK nuk do të pranojë asnjë ofertë në këtë rrethanë të jetë në ndonjë koalicion të mundshëm politik, do të jetë opozitë. Pjesa tjetër duhet të respektohet kushtetuta, këta që po flasin tani, janë po ata që e kanë cënuar kushtetuten e Republikës së Kosovës dhe nuk janë mërzitur hiç”,

“Në politikë edhe në jetë, gjithmonë është shumë me rëndëis të jesh i vërtetë, por në realitetet tona keqpërdoret e drejta. Pozicioni edhe im edhe i PDK është shumë i qartë, presim veprimet e tyre. Ne jemi duke u përgatitur në viozion, program e struktua që e bëjnë PDK-në si bartëse të shumicës së proceseve në këto dy dekada”, ka shtuar tutje ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco