Lajçak fillon konsultimet për dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak fillon konsultimet për dialogun Kosovë-Serbi

16:01, 06/04/2020

Mandati i tij do të lidhej kryesisht me dialogun Beograd-Prishtinë Mirosllav Lajçak do të fillojë konsultat këtë javë për t’u fokusuar në dialogun Beograd-Prishtinë, tha sot zëdhënësi i Punëve të Jashtme Evropiane Peter Stano.

“Mandati i Përfaqësuesit të ri të BE-së është të arrijë një normalizim gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, që nënkupton rinisjen e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës,” tha Stano në Bruksel.

Gjatë emërimit të Lajçak si përfaqësues i ri Special i BE-së, u theksua se mandati i tij do të lidhej kryesisht me dialogun Beograd-Prishtinë.  

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco