Një shtet është i fuqishëm kur flet me një zë dhe jo dy zëra...

Një shtet është i fuqishëm kur flet me një zë dhe jo dy zëra...

14:21, 06/04/2020

Ish kryenegociatorja në bisedimet Edita Tahiri, tha se në diplomaci një shtet është i fuqishëm kur flet me një zë dhe jo dy zëra.

Sipas saj zëri i një shteti në diplomaci bazohet në kushtetutë dhe në vizionin e politikës së jashtme. Kosova ka vizion euro-atlantik dhe partnerët tanë strategjik janë edhe Amerika edhe Evropa.

"Amerika si aleati jonë kryesor në mbështetjen kryesore që dha për liri dhe pavarësi dhe partnerët tanë evropian në krye me Gjermaninë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën që udhëhoqen përpjekjet evropiane në mbështetje të Amerikës dhe Kosovës për të arriturat që kemi sot", tha Tahiri.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco