Ministri Vitia i kundërpërgjigjet Presidentit Thaçi:Kjo është e vërteta dhe vetëm e vërteta

Ministri Vitia i kundërpërgjigjet Presidentit Thaçi:Kjo është e vërteta dhe vetëm e vërteta

09:31, 05/04/2020

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka garantuar se futja në karantinë e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanit, është bërë në koordinim të plotë me ta.

Madje, ministria Vitia tha se jep përgjegjësi publike nëse nuk del kështu siç po thotë ai.

“Ministria e Shëndetësisë ka qenë në koordinim me autoritetet lokale dhe në koordinim me to është marrë vendimi. Kjo është e vërteta dhe vetëm e vërteta, dhe për çdo gjë unë mbaj përgjegjësi publike nëse nuk është kështu”, tha Vitia.

Ndërsa, presidenti Hashim Thaçi, situatën në veri të vendit është krijuar si pasojë e neglizhencës së Qeverisë së Kosovës.

“Situata e krijuar në komunat e veriut të Kosovës është e papranueshme dhe është rezultat i neglizhencës dhe papërgjegjshmërisë së Qeverisë së Republikës së Kosovës për t’i ndihmuar e mbrojtur qytetarët dhe integritetin territorial të Republikës së Kosovës”.

“Qeveria e Republikës së Kosovës nuk guxon të lejojë që komunat në pjesën veriore të Kosovës të funksionojnë jashtë kontrollit menaxhues të institucioneve dhe organeve kompetente për parandalimin e pandemisë COVID-19, duke iu krijuar kështu hapësirë ilegale vepruese autoriteteve të Serbisë brenda territorit të shtetit tonë”, theksoi Thaçi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco