SHIFRA dhe GRAFIKË/ 265 mln euro donacione, 885 mln euro kredi që do t'i paguajnë shqiptarët

SHIFRA dhe GRAFIKË/ 265 mln euro donacione, 885 mln euro kredi që do t'i paguajnë shqiptarët

21:54, 17/02/2020

Rreth 1,15 miliardë euro u premtuan për Shqipërinë nga komuniteti ndërkombëtar si mbështetje për përpjekjet për rindërtim pas tërmetiti të 26 nëntorit 2019.

Shifrat janë premtime në parim dhe shumë nga fondet e premtuara do të mund të merren vetëm nëse plotësohen kushte dhe ekzistojnë projekte konkrete.

Duhet theksuar se pjesa dërrmuese e mbështetjes së premtuar është hua, e cila do të duhet të paguhet mbrapsht nga Shqipëria.

Më poshtë Exit News sjell në shifra dhe grafikë një përshkrim të parë rreth fondeve të premtuara.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco