DW/ BE sinjal Shqipërisë për donacionet: Paratë të shkojnë në vendin e duhur, do ju kontrollojmë

DW/ BE sinjal Shqipërisë për donacionet: Paratë të shkojnë në vendin e duhur, do ju kontrollojmë

21:44, 17/02/2020

Asnj?her? m? par? nuk jan? mbledhur kaq fonde n? form? grantesh e kredish n? ndihm? t? Shqip?ris? si k?saj here n? Konferenc?n e Donator?ve n? Bruksel. N? sinjal inkurajues p?r shqiptar?t, se Europa nuk i harron.

17 shkurti mund t? quhet dita e solidaritetit t? Europ?s me Shqip?rin?. Asnj?her? m? par? nuk ishin b?r? bashk? kaq krer? shtetesh, ministra e p?rfaq?sues nga BE, si n? Konferenc?n Nd?rkomb?tare t? Donator?ve t? h?n?n n? Bruksel p?r t? mbledhur fonde p?r rim?k?mbjen e Shqip?ris? pas t?rmetit.

Solidaritet me Shqip?rin?

Konferenca “S? bashku p?r Shqip?rin?” e organizuar nga Komisioni Europian n?n drejtimin e vet? presidentes s? KE, Ursula von der Leyen dhe presidentit t? K?shillit t? BE, Charles Michel kishte nj? synim. “Sot ?sht? dita q? t? tregojm? solidaritet ndaj shqiptar?ve”, tha presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen n? fjal?n e hapjes. Populli shqiptar e di, se e ka vendin n? familjen europiane, tha ajo, duke kujtuar t?rmetin e 26 n?ntorit. “Shqip?ria vet?m nuk ka shpatulla ta p?rballoj? k?t? barr?”, por ne jemi k?tu q? t? themi, se do t’i q?ndrojm? pran? Shqip?ris?, premtoi von der Leyen.

“Jemi t? gjith? nj? familje e madh europiane”, tha presidenti i K?shillit t? BE, Charles Michel. Me k?t? konferenc?, ne duam t? themi, se shqiptar?t nuk “jan? fqinj t? larg?t t? BE, por pjes? integrale e kontinentit ton?.”

Kat?r or? konferenc? – por 1,15 miliard? euro t? mbledhura n? form? grantesh dhe kredish p?r Shqip?rin? nga vende t? BE e nga bota. Kur komisioneri i BE-s? p?r zgjerimin, Oliver Varhelyi lexoi shum?n e mbledhur, tha se kjo ishte p?rtej pritshm?rive. “Kjo ?sht? nj? p?rpjekje e p?rbashk?t dhe fal?nd?roj t? gjith? kontribuesit.”

Fonde nga Europa dhe Ballkani

Gjermania, donatore kryesore n? Shqip?ri ishte nd?r vendet e para q? i ofroi ndihm? t? menj?heshme teknike Shqip?ris? pas t?rmetit. N? Konferenc?n e Donator?ve ky vend dha nj? kontribut prej 11 milion? eurosh p?r rikuperimin e d?meve t? t?rmetit. Ministri i Jasht?m francez, Le Drian, i pranish?m n? konferenc? n?nshkroi me kryeministrin, Edi Rama marr?veshjen p?r kushtet e krijimit t? Agjencis? Franceze t? Zhvillimit n? Shqip?ri, nj? agjenci q? do t? monitoroj? e ndihmoj? n? realizimin e projekteve n? vler? 100 milion? euro.

Po ashtu Franca ofroi 60 milion? euro kredi. Ministri i Jasht?m i Italis?, Luigi di Maio b?ri t? ditur, se jan? identifikuar burimet financiare p?r 65 milion? euro ndihm? Shqip?ris?. Holanda ofroi 3 milion? euro, po ashtu shum? vende t? tjera europiane dhan? kontributet e tyre financiare. Pesh?n m? t? madhe n? shum?n e fondeve t? mbledhura e mbajn? Banka Europiane e Investimeve, Banka Europiane p?r Zhvillim e Banka Bot?rore, q? ofruan disa qindra milion? euro n? form? kredish e grantesh p?r Shqip?rin?.

Por kjo konferenc? mund t? quhet edhe dita e solidaritetit fqinj?sor ballkanik. Kosova, q? dha ndihm?n e par? t? shpejt? dhe mb?rriti me forca shp?timi brenda pak or?sh m? 26 n?ntor, ofroi nj? shum? ndihme prej 200.000 eurosh, krahas shum?s s? par? prej 500.000 eurosh. Kurse presidenti i Malit t? Zi, Milo Gjukanoviq, pjes?marr?s n? konferenc? b?ri t? ditur se Mali i Zi do t? jap? 500.000 euro ndihm? financiare. Kryeministrja serbe, Ana Brnabic premtoi nga Serbia nj? grant prej 2 milion? eurosh. Premtime p?r ndihma n? forma t? ndryshme erdh?n edhe nga Maqedonia e Veriut, Bullgaria, Rumania e Greqia.

BE do t? jet? e p?rfshir? n? implementim

Me sa duket delegacioni shqiptar n? konferenc? nuk e kishte pritur mbledhjen e nj? shume t? till?. Koordinatorja e programit komb?tar t? rind?rtimit, Milva Ekonomi, tha p?r Deutsche Ëellen menj?her? pas konferenc?s, se “kur lexoi komisioneri shum?n, m’u mbush?n syt? me lot. Ishte nj? g?zim i papar?.” Habin? nuk e fshehu as kryeministri Rama, q? tha se sot flisnim m? par? me nj?ri-tjetrin se si do t? ishte rezultati i konferenc?s. “Tham?, n?se do t? mblidhet 40% e shum?s s? nevojshme do kthehemi pa ankth, n?se mblidhen 50% e shum?s at?her? do ndjehemi t? suksessh?m, çdo gj? p?rtej 50%, n?se do ndodhte do ishte magjike.”

Megjithat? pas g?zimit p?r mbledhjen e parave n? deklaratat e p?rfaq?suesve t? BE mund t? lexoje edhe sinjalin paralajm?rues p?r Shqip?rin?. Parat? duhet t? shkojn? n? vendin e duhur, dhe se duhet t? sigurohet transparenc? n? p?rdorimin e tyre dhe llogaridh?nie. Komisioneri i Zgjerimit, Oliver Varhelyi tha p?r Deutsche Ëellen, se implementimi do t? jet? çel?si. “Korrupsion nuk do t? ket? dhe nuk do t? lejojm? t? ket?. Ne do t? jemi t? p?rfshir? n? implementim.”/DW

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco