Pak pas lançimit Apple ndërpret shërbimin, “blej tani, paguaj më vonë”

Pak pas lançimit Apple ndërpret shërbimin, “blej tani, paguaj më vonë”

22:35, 19/06/2024
Apple po ndërpret shërbimin “për blerje, me pagesë të mëvonshme” të njohur si “Apple Pay Later”, pak pas lançimit fillestar në SHBA. Apple Pay Later u lançua me bujë në mars 2023 si një mënyrë për klientët e iPhone për të ndarë blerjet deri në 1000 dollarë në katër pagesa të barabarta pa tarifa ose interesa, shkruajnë mediat e huaja. Shërbimi ishte përgjigja e Apple ndaj popullaritetit në rritje të blerjeve tani dhe pagesave të shërbimeve të mëvonshme globalisht.

Dhe kjo konsiderohej si një kërcënim i konsiderueshëm për kompanitë si Klarna, Affirm dhe të tjera.

Por Apple Pay Later ishte e disponueshme vetëm aty ku Apple Pay u pranua, ndërsa kompanitë e tjera blejnë tani, paguajnë më vonë ishin integruar thellësisht në miliona faqe interneti tregtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco