Të rriturit dhe adoleshentët po i kthehen telefonave të vjetër për të pakësuar orët para ekranit

Të rriturit dhe adoleshentët po i kthehen telefonave të vjetër për të pakësuar orët para ekranit

08:00, 10/06/2024

Opsioni për të kontrolluarse sa mesatarisht e shikoni telefonin tuaj në ditë është  i varrosur në në mes të cilësimeve të tjera te telefonat inteligjentë.

Ajo që supozohej të ishte një pjesë e dobishme e teknologjisë është kthyer në një obsesion.

“Mediat sociale janë ndërtuar rreth FOMO (frikës nga humbja), kështu që ndjeva sikur nuk mund ta hiqja dot”, tha për BBC, 16-vjeçari Luke Martin, nga Kanadaja.

“Menjëherë mora Instagramin dhe kishte një spirale në rënie.” Luka nuk është vetëm.

Sipas një studimi të Universitetit të Harvardit, përdorimi i faqeve të rrjeteve sociale ndriçon të njëjtën pjesë të trurit që aktivizohet gjithashtu si kur merrni një substancë të varur. Kjo ka ngritur shqetësime për zakonet e telefonit tek të rinjtë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, hulumtimi nga Ofcom vlerëson se rreth një e katërta e fëmijëve të moshës pesë deri në shtatë vjeç tani kanë smartfonin e tyre.

Në disa studime janë treguar lidhje midis përdorimit të mediave sociale dhe një efekti negativ në shëndetin mendor - veçanërisht te fëmijët.

Disa aktivistë duan që të vendosen kufijtë e moshës për përdorimin e smartfonëve. Të tjerë, si Luke, po zgjedhin të ndërrojnë telefonat inteligjentë të tyre me pajisje shumë më të thjeshta, të ashtuquajturit telefona "memecë".

Telefoni i tij i ri ka vetëm tekste, thirrje, harta dhe disa mjete të tjera të kufizuara.

"Përdorimi nga miqtë e mi është katër deri në pesë orë mendoj, dhe kjo është sa ishte koha ime përpara se ta merrja këtë," tha ai.

“Tani koha imeështë si 20 minuta në ditë, gjë që është vërtet e mirë sepse e përdor vetëm për atë që kam nevojë”.

Edhe prindërit po i drejtohen telefonave të vjetër të heshtur, pa ekrane, jo vetëm për fëmijët e tyre, por për të ndihmuar veten të jenë më të pranishëm për familjet e tyre.

Lizzy Broughton, e cila ka një djalë pesë-vjeçar, së fundmi bleu një telefon "flip" të stilit të vjetër Nokia.

“Më ndihmoi të rikalibroj zakonet e mia, kam shumë kohë më cilësore me djalin tim,” shpjegoi ajo.

Ajo thotë se kur të jetë koha që ai të marrë telefonin e tij, ajo do të zgjedhë një model të ngjashëm të zbutur.

“Nuk është ideja më e mirë të fillosh me një smartphone,” tha ajo. "Është sikur po u dorëzojmë botën, si të përpiqemi të kuptojmë se si ta lundrojmë atë."

Shitjet e telefonave të stilit të vjetër janë rritur në Amerikën e Veriut. Në Dumbwireless në Los Anxhelos, pronarët e dyqaneve Daisy Krigbaum dhe Will Stults kujdesen për klientët që kërkojnë pajisje të teknologjisë së ulët.

"Ne kemi shumë prindër që kërkojnë t'i marrin fëmijës së tyre telefonin e parë"

Por heqja dorë nga telefoni inteligjent është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet.

Zoti Stults tha se disa shkolla kërkojnë që nxënësit të kenë aplikacione të caktuara. Dhe është e vështirë të ndjekësh synimin kur fëmijët shohin miqtë e tyre që u jepen telefona inteligjentë të shtrenjtë, tha zonja Broughton.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco