Arifi: S’na detyron askush të mbajmë zi për serbët, jemi pjesë e Kosovës

Arifi: S’na detyron askush të mbajmë zi për serbët, jemi pjesë e Kosovës

17:08, 28/09/2023

Kreu i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi, tha se Presheva nuk mund të mbajë zi për serbët e vrarë në veri, pasi ndihen pjesë e Kosovës.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se ka gjobë mbi 10 mijë euro, vetëm për shkak se ka vendosur flamurin shqiptar në institucione.

“Kemi vite me radhë që nuk e kemi ekspozuar flamurin serb edhe pse ligji na obligon. Unë jam i vetmi kryetar që 7-8 vjet i kam harxhuar 10 mijë euro dënime për vendosjen e flamurit shqiptar në Preshevë, që kam mbi 10 mijë euro gjobë për vendosjen e flamurit shqiptar. Jo Serbia, po kushdo qoftë nuk na detyron të mbajmë ditë zie sepse ne jemi shqiptar, dhe ndihemi si pjesë e Kosovës dhe pse administrativisht nuk jemi. Jemi totalisht kundër terrorit”, tha Arifi.

close
volume_off

Ai ka sulmuar edhe ish-kryetaren e komunës së Preshevës, Ardita Sinani, duke thënë se është bashkëpunëtore e vjetër e Qeverisë serbe.

“Ardita Sinani është një bashkëpunëtore e vjetër e Qeverisë serbe. Në Preshevë e njohim Ardita Sinanin, Shaip Kamberin, se si bashkëpunojnë. Janë e vetmja e parti që ja ka aprovuar programin qeverisës Vuçiç. Ajo ka takime të shumta me Vulinin. Këtë të fundit e ka mik”, tha Arifi.

Më 24 shkurt në Banjskë u vra polici Afrim Bunjaku, ndërsa u lënduan tre policë tjerë.

Mbetën të vdekur edhe tre prej sulmuesve serbë që morën pjesë në sulmin terrorist.

Ish-kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, këshilltare politike për Preshevë, Medvegjë e Bujanoc e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të mërkurën ka postuar Foto nga ndërtesa e Komunës së Preshevës ku shihen flamujt e ulur në gjysmështizë. Të mërkurën në Serbi u mbajt ditë zie për sulmuesit e vrarë në Banjskë.

“Patriotizëm nëpër rrjete sociale, e zbatim urdhrash në realitet. Pas shpalljes “ditë zie” me rastin e vrasjes së tre terroristëve në Kosovë, nga ana e presidentit serb, Vuçiq, urdhrit iu nënshtruan komunat me shumicë serbe në Kosovë, Republika Srpska, dhe e fundit, e vetmja komunë me shumicë shqiptare, komuna e Preshevës”, kishte shkruar Sinani fillimisht.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco