Lajçaku takohet me Cholletin e Escobarin: Kemi të njëjtin lexim të situatës në Ballkan – jemi në një linjë

Lajçaku takohet me Cholletin e Escobarin: Kemi të njëjtin lexim të situatës në Ballkan – jemi në një linjë

08:03, 19/09/2023

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar këshilltarin e lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe emisarin special të ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Lajçak pas takimit tha se është gjithnjë i dobishëm rikonfirmimi se ShBA-ja dhe BE-ja e kanë të njëjtin lexim të situatës në Ballkanin Perëndimor.

“Gjithmonë e dobishme e të rikonfirmojmë se ne ndajmë të njëjtin lexim të situatës në Ballkanin Perëndimor dhe ne jemi në të njëjtën linjë në lidhje me rrugën përpara”, shkroi Lajçak.

Këto deklarata të Lajçakut vijnë vetëm një ditë pas konferencës së kryeministrit të vendit, Albin Kurti, i cili akuzoi atë për njëanshmëri ndaj Serbisë në kuadër të dialogut.

Për këtë, Kurti bëri të ditur dje se i ka nisur letër zyrtare Uashingtonit, Berlinit, Parisit e Romës.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco