Ambasada e SHBA-së për pjesëmarrjen e Vulinit në aktivitetin e organizuar: Nuk e ftuam personalisht

Ambasada e SHBA-së për pjesëmarrjen e Vulinit në aktivitetin e organizuar: Nuk e ftuam personalisht

08:02, 19/09/2023

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd nuk e ka ftuar personalisht drejtorin e BIA-s, Aleksandar Vulin, në kremtimin e përvjetorit të misionit “Haliyard”, kanë thënë për Nova.rs  nga Ambasada Amerikane në Beograd.

“Përkujtimi i misionit “Haliyard” është një ngjarje vjetore që bashkon amerikanët dhe serbët për të përkujtuar një akt të jashtëzakonshëm heroizmi nga epoka kur kombet tona ishin aleatë në luftën për të çliruar botën nga terrori fashist”, njofton ambasada amerikane.

Siç shtojnë ata, këtë vit ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se “të gjithë duhet të frymëzojmë nga misioni “Haliyard” dhe të qëndrojmë së bashku kundër forcave të terrorit dhe agresionit, të cilat i kanë kthyer tmerret e luftës në kontinentin evropian”.

“Ai mesazh i mbështetjes për paqen në Evropë mund të dëgjohej nga të gjithë të pranishmit – përfshirë zotin Vulin, edhe nëse Ambasada e SHBA-së në Beograd nuk e ftonte personalisht të merrte pjesë”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës Amerikane.

Kështu i është përgjigjur ambasada amerikane pyetjes së Nova.rs nëse ambasadori Hill e dinte se në këtë ngjarje do të ishte Vulin, i cili është në listën e sanksioneve amerikane që nga 11 korriku, si dhe kush e kishte telefonuar Vulinin, duke qenë se presidenti i Serbi Aleksandar Vuçiq ka thënë se drejtori i BIA-s ka marrë ftesë.

Kujtojmë, deputeti Zajedno Gjorgje Miketiq ka publikuar një fotografi të drejtorit të BIA-s, Aleksandar Vulin nga manifestimi i organizuar nga ambasada amerikane me komentin – lutuni për falje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco