Dera e xhamisë në Ferizaj punohet nga vëllai i Ipeshkvit të Kosovës

Dera e xhamisë në Ferizaj punohet nga vëllai i Ipeshkvit të Kosovës

13:10, 10/06/2023

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se dera e xhamisë në fshatin Gaçkë në Ferizaj është punuar në mënyrë të veçantë nga mjeshtri Zef Gjergji dhe djali i tij Emanueli të cilët njëkohësisht janë vëllai dhe nipi i Ipeshkvit të Kosovës.

Sipas tyre kjo punë veç tjerash tregon edhe nivelin e lartë të harmonisë fetare që mbizotëron në vendin tonë.

Derë peshon rreth 700 kilogram, ndërsa e veçanta e saj është doreza prej bronzi e punuar nga skulptori Agon Qosa.

Postimi:


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco