Osmani tregon për agjendën në Moldavi, ku u takua edhe me Vuçiqin

Osmani tregon për agjendën në Moldavi, ku u takua edhe me Vuçiqin

23:18, 01/06/2023

Vjosa Osmani, presidente e Kosovës, ka qëndruar në Moldavi në Samitin e Komunitetit Politik Evropian.

Pos shumë takimeve, Osmani aty e ka takuar edhe presidentin serb, Aleksandë Vuçiq, nën ndërmjetësimin e Josep Borrellit, shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

Para atij takimi, Osmani e ka takuar edhe presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, presidentin francez, Emmanul Macron, kancelarin gjerman, Olaf Scholz, kryeministrin britanik, Rishi Sunak – e figura të tjera të rëndësishme politike.

”Në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, krahas liderëve të tjerë nga mbarë Evropa për ta thelluar bashkëpunimin për paqe, stabilitet dhe siguri afatgjate në Evropë”, ka shkruar Osmani në Facebook.

Prezenca e Osmanit në këtë samit vjen në një kohë kur në Kosovë ka tension të lartë në pjesën veriore të Kosovës.

Mediat ndërkombëtare vazhdimisht kanë raportuar për atë tension, sidomos për përleshjen që protestuesit serbë të hënën e kishin me pjesëtarët e KFOR’it, por edhe për përjashtimin e Kosovës nga “Defender Europe 2023”. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco