Presidentja publikon pamje nga takimet e shumta që pati në Moldavi

Presidentja publikon pamje nga takimet e shumta që pati në Moldavi

23:05, 01/06/2023

Vjosa Osmani, presidente e Kosovës, ka qëndruar në Moldavi në Samitin e Komunitetit Politik Evropian.

Pos shumë takimeve, Osmani aty e ka takuar edhe presidentin serb, Aleksandë Vuçiq, nën ndërmjetësimin e Josep Borrellit, shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri.

Para atij takimi, Osmani e ka takuar edhe presidentin ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, presidentin francez, Emmanul Macron, kancelarin gjerman, Olaf Scholz, kryeministrin britanik, Rishi Sunak – e figura të tjera të rëndësishme politike.

”Në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, krahas liderëve të tjerë nga mbarë Evropa për ta thelluar bashkëpunimin për paqe, stabilitet dhe siguri afatgjate në Evropë”, ka shkruar Osmani në Facebook.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco