Sulmohet kameramani i 21-shit në veri nga persona të maskuar

Sulmohet kameramani i 21-shit në veri nga persona të maskuar

15:46, 30/05/2023

Sulmet ndaj gazetarëve që po raportojnë për gjendjen në veri nuk kanë të ndalur. Kësaj here është sulmuar kameramani i Radio Televizionit 21, Berat Bahtiri nga persona të maskuar në Mitrovicën e Veriut. 

Sipas raportohet nga gazetari Venhar Isufi, personat e maskuar të cilët e kanë sulmuar kameramanin Bahtiri ia kanë marr telefonin derisa ka qenë duke xhiruar dhe ia kanë thyer.

Sipas tij, siguria e gazetarëve të cilët po raportojnë në veri është shumë e mangët dhe se janë të rrezikuar.

Gjatë ditës së sotme kanë raportuar disa sulme ndaj gazetarëve dhe veturave në veri të vendit.

Lidhur me sulmet ndaj tyre ka reaguar Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës të cilët kanë njoftuar se gjendja e gazetarëve që po raportojnë nga veriu po rëndohet edhe më shumë, dhe nuk po u ofrohet mbrojtje e drejtpërdrejtë nga KFOR, dhe prezenca tjetër ndërkombëtare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco