NATO dënon sulmet e paprovokuara kundër KFOR

NATO dënon sulmet e paprovokuara kundër KFOR

07:09, 30/05/2023
Aleanca Veri Atlantike (NATO) ka dënuar fuqishëm sulmet e paprovokuara kundër trupave të KFOR-it në veri të Kosovës, të cilat kanë çuar në plagosjen e 25 prej tyre.
 
Përmes një deklarate është thënë se sulmet e tilla janë krejtësisht të papranueshme dhe se dhuna duhet të ndalet menjëherë.
 
NATO u ka bërë thirrje palëve që të përmbahen nga veprimet që nxisin tensione dhe të angazhohen në dialog.
 
“Sulme të tilla janë krejtësisht të papranueshme. Dhuna duhet të ndalet menjëherë. Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve që të përmbahen nga veprimet që nxisin më tej tensionet dhe të angazhohen në dialog.
 
KFOR-i do të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe do të vazhdojë të veprojë në mënyrë të paanshme, në përputhje me mandatin e tij sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të vitit 1999”, thuhet në komunikatë.
 
KFOR-i ka njoftuar se rreth 25 ushtarë të këtij misioni janë plagosur dje në protestat e dhunshme të serbëve në Zveçan. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco