FSK ia dërgon një gjeneral - Presidentja bëhet me këshilltar ushtarak

FSK ia dërgon një gjeneral - Presidentja bëhet me këshilltar ushtarak

16:32, 22/03/2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është bërë me këshilltar ushtarak, shkruan Syri.net Kosova.

Në një njoftim, Presidenca ka bërë të ditur se me kërkesë të presidentes Osmani, FSK e ka dërguar gjeneral brigade Sefer Isufi që të shërbejë si këshilltar ushtarak i Osmanit.

“Me kërkesë të Presidentes së Republikës së Kosovës, njëherësh Komandantes Supreme të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Vjosa Osmani, FSK ka dërguar gjeneral brigade Sefer Isufi, anëtar i personelit ushtarak të shërbejë si këshilltar ushtarak i Presidentes”, thuhet në njoftim.

Presidenca ka dhënë detaje edhe për përvojën ushtarake të Isufit.

“Gjeneral brigade Sefer Isufi ka përvojë të gjatë ushtarake dhe është i diplomuar në fushën e sigurisë në Kolegjin e Luftërave Tokësore, pastaj në Universitetin e Mbrojtjes së Turqisë, respektivisht Institutin për Komandim dhe Drejtim Strategjik të Forcave të Armatosura në Stamboll. Përgjatë karrierës së tij në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjeneral Isufi ka realizuar detyra me përgjegjësi të lartë në hartimin e politikave dhe planeve të mbrojtjes, si dhe zbatimit të tyre në nivel strategjik dhe operacional. Presidentja Osmani, duke i uruar mirëseardhje Gjeneral Isufit, ka theksuar se përvoja e tij profesionale do te kontribuojë edhe më shumë në zhvillimin dhe zbatimin e politikave shtetërore në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco