Murati thotë se këtë vit synojnë t’i punësojnë 10 mijë të rinj deri në 25 vjeç

Murati thotë se këtë vit synojnë t’i punësojnë 10 mijë të rinj deri në 25 vjeç

11:33, 06/02/2023

Qeveria e Kosovës e prezantoi sot platformën “Super Puna” dhe të pranishëm ishin edhe kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati.

Ekzekutivi beson se ka mjaft sipërmarrës që janë të gatshëm t’i punësojnë të rinjtë deri në 25 vjet, me subvencionim nga Qeveria në lartësinë e pagës minimale, 264 euro.

“Synimi ynë do të jetë që përmes kësaj platforme të automatizuar, të mundësohet që qysh në vitin e parë të kemi mbështetjen e deri në 10 mijë vendeve të punës për të rinjtë tanë prej 18 deri në 25 vjeç”, tha Murati.

Kurti tha se lansimi i platformës “Super Puna” e shënon “përmbushjen edhe të një tjetër premtimi për qytetarët e Republikës”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco