24 vjet nga Konferenca e Rambujesë (Video)

24 vjet nga Konferenca e Rambujesë (Video)

09:54, 06/02/2023

 

24 vjet më parë, në kështjellën e Rambujesë do të diskutohej për fatin e Kosovës.

16 përfaqësuesit nga Prishtina udhëtuan drejt vendit në afërsi të Parisit, për të negociuar për herë të parë me palën serbe, me ndërmjetësimin e grupit të kontaktit.

Delegacioni kosovar përbëhej nga anëtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lëvizjes së Bashkuar Demokratike dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që nuk shkonin mirë në mes veti.

Por, rrugës pengesat për pjesëtarët e UÇK-së, ishin të mëdha. Më 5 shkurt autoritetet serbe nuk lejuan që kosovarët të nisen nga aeroporti i Prishtinës. Ky udhëtim u realizua më 6 shkurt të vitit 1999.

Në fakt, atë ditë arritja e përfaqësuesve të UÇK-së, tek dy avionët që bartnin delegacionin kosovar, ishte në pikëpyetje.

Megjithatë ekipi u kompletua, ani se qëndrimet brenda tij nuk ishin të njëjta. 16 burrat që kishin në dorë fatin e vendit të tyre, kishin qasje të ndryshme sa i përket procesit.

Pala kosovare pranoi marrëveshjen e propozuar në Rambuje, por jo edhe ajo serbe. Tashmë, radha ishte që ndërhyrja e NATO-s, të sillte lirinë aq shumë të pritur në Kosovë.

Më poshtë mund kronikën e përgatitur nga Klan Kosova një vit më parë, me rastin e 23-vjetorit të Konferencës së Rambujesë:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco