Presioni për fomimin e Asociacionit, Lajçi reagon ashpër ndaj Escobarit – përmend edhe planet për shkarkimin e Kurtit

Presioni për fomimin e Asociacionit, Lajçi reagon ashpër ndaj Escobarit – përmend edhe planet për shkarkimin e Kurtit

13:08, 29/01/2023

Aktori dhe shkrimtari, Çun Lajçi ka reaguar ashpër pas deklaratës së emisarit amerikan Gabriel Escobar për formimin e Asociacionit dhe presionit që po i bëhet kryeministrit Kurti.

Lajçi në një postim në Facebook u shpreh i frustruar me trysnin që po bëhet për Asocaicionin, derisa shtroi disa pyetjet për Amerikën.

“M'thuej Amerikë, ti që na krijove, pse të duhet nji meduzë n'veriun e Kosovës?

Që ti përbijë shqiptarët?

Pse duhet tu bindemi gjithmonë urdhnave që vrasin?

S'pranoj Zajednicë për 2% njerëz. S'pranoj Republikë brenda Republikës! S'pranoi shtet mbi shtet! Se kështu na mësoi Amerika dikur!

Ju në shtetët tueja s'e bani. Pse duhet t'bahet n'shtetin e huej”, shkroi ndër të tjera aktori, përcjell “Bota sot”.

Gjithashtu, ai kritikoi edhe liderët e partive opozitare dhe planet për shkarkimin e Kurtit.

Postimi i plotë

Indinjatë!

Nuk na pëlqeu akademik Kraja që i vuni n'letër bindjet e veta, apo ma mirë me thanë, shkroi për nji realitet që djegi aty e këtu, dhe s'përtuen me zhurmue, e me zhdrumulitë dajak, se ishte i yni ky Kraja e tonit kurrë s'i besuem!

Po këtij t'huejit pse i besojmë kaqë shumë? A nuk i numëron bariu delet kur i kthen prej malit dhe i futë n'vathë?

Sa serb i paska Kosova, që u dashka për ta t'ketë komunë etnike!

A veç dy popuj jetuekan n'Kosovë?

Atëherë, pse na i rradhitët gjithë ato yje n'flamur?

Pse na shpallet shtet i shumë popujve kur botnisht dihet se shqiptarë ka 93% e doni ti veni mbi ta 2% serb!!!

M'thuej Amerikë, ti që na krijove, pse të duhet nji meduzë n'veriun e Kosovës?

Që ti përbijë shqiptarët?

Pse duhet tu bindemi gjithmonë urdhnave që vrasin?

S'pranoj Zajednicë për 2% njerëz. S'pranoj Republikë brenda Republikës! S'pranoi shtet mbi shtet! Se kështu na mësoi Amerika dikur!

Ju në shtetët tueja s'e bani. Pse duhet t'bahet n'shtetin e huej?

Dhe

Çka bani ju Molliqa, Ramusha e Lumira nëse e shkarkoni Albinin?

Ta veni firmën e t'ia bani Aminin si Çakorrit!

Kosovës i duhet mbrojtja e teritorit jo coptimi i saj n'eklava!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco