Tahiri: Qeveria promovon Kosovën si vend ku lindën manastiret e kishës ortodokse serbe (FOTO)

Tahiri: Qeveria promovon Kosovën si vend ku lindën manastiret e kishës ortodokse serbe (FOTO)

11:12, 07/10/2022

Shefi i grupit parlamentar nga Partia Demokratike e Kosovës, Abelard Tahiri, ka thënë se qeveria po e promovon Kosovën si një vend ku kanë lindur manastiret e kishës ortodokse serbe.

Kështu ka thënë ai në një fjalë rasti në foltoren e Kuvendit, ku shtoi se këtë informatë e ka pranuar nga një bashkatdhetar nga Franca.

“Dje kam pranuar njĂ« telefonatĂ« nga njĂ« bashkatdhetar i ynĂ« nĂ« FrancĂ« ku mĂ« thotĂ« se si Ă«shtĂ« e mundur qĂ« Qeveria e KosovĂ«s ta promovojĂ« KosovĂ«n si vend ku lindĂ«n manastiret madhĂ«shtore ortodokse serbe. PĂ«r mua ishte shumĂ« e çuditshme. I thashĂ« nĂ«se e ka ngatĂ«rruar me QeverinĂ« e SerbisĂ«, sepse nuk besoj qe Qeveria e KosovĂ«s e promovon KosovĂ«n si njĂ« vend ku lindĂ«n manastiret madhĂ«shtore ortodokse serbe”.

Tahiri tha se ky artikull u sponzorizua nga Qeveria e KosovĂ«s, pĂ«rkatĂ«sisht Ministria e IndustrisĂ«, NdĂ«rmarrĂ«sisĂ« dhe TregtisĂ« nĂ« revistĂ«n franceze “Petit Fute”.

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco