Kurti e Murati morën pjesë në funeralin shtetëror të ish-kryeministrit japonez

Kurti e Murati morën pjesë në funeralin shtetëror të ish-kryeministrit japonez

13:11, 27/09/2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka marrë pjesë në funeralin shtetëror në nderim të ish-kryeministrit të Japonisë, Shinzo Abe.

Kurti së bashku me ministrin e Financave, Hekuran Murati dhe ambasadorin e Kosovës në Japoni, Sabri Kiçmari kanë vendosur lule të freskëta në nderim të jetës së mikut të vendit tonë, ish-kryeministrit Shinzo Abe.

Në një takim të shkurtër, në emër të qeverisë dhe popullit të Kosovës, Kurti u ka shprehur ngushëllime kryeministrit të Japonisë, Fumio Kishida dhe bashkëshortes së ish-kryeministrit Abe, znj. Akie Abe.

Në funeralin shtetëror kanë marrë pjesë mijëra personalitete nga Japonia dhe gjithë globi, përfshirë përfaqësues të Lartmadhërisë së tij Perandorit Naruhito, anëtarë të Qeverisë dhe Parlamentit japonez, si dhe krerë shtetesh dhe përfaqësues të shumë vendeve të botës.

Abe, 67 vjeç, u qëllua për vdekje në një tubim elektoral në muajin korrik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco