Lajçak dhe Escobar të buzëqeshur: Bashkëpunimi SHBA-BE avancon dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak dhe Escobar të buzëqeshur: Bashkëpunimi SHBA-BE avancon dialogun Kosovë-Serbi

23:56, 17/08/2022

Pas takimeve me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e SerbisKu, Aleksandar Vuçiq, emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka takuar ndaras edhe Gabriel Escobar, të dërguari amerikan për Ballkanin, i cili po qëndron në Bruksel.

Ai ka shkruar në Twitter për takimin me Escobarin, duke thënë se është tejet falënderues për mbështetjen e SHBA-së.

“I gëzuar të pres mikun tim të mirë dhe kolegun nga Departamenti i Shetetit Gabriel Escobar sot në Bruksel. Jam shumë falënderues për mbështetjen e fuqishme dhe mbështetjen e qartë amerikane si dhe për bashkëpunimin tonë të jashtëzakonshëm për të arritur progres në dialogun e lehtësuar nga BE për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë”, ka shkruar Lajçak.

Nesër do të zhvillohet takimi i shumëpritur mes Kurtit dhe Vuçiq, ku temë qendrore pritet të jetë Asociacioni i Komunave serbe.

Lajçak ka theksuar se nesër pret marrëveshje, jo përfundimtare, por për çështje të caktuara, ndërkaq Escobar ka theksuar se Asociacioni duhet të bëhet duke respektuar Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco