Moti në dy ditët në vijim – temperaturat deri 35 gradë

Moti në dy ditët në vijim – temperaturat deri 35 gradë

13:51, 16/08/2022

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të mërkurën dhe të enjten vendi ynë do të ndikohet nga masat e qëndrueshme të ajrit, të cilat do të kushtëzojnë mot të qëndrueshëm dhe stabil.

Në relievin malor do të ketë kushte për vranësira  të stadit të ulët dhe të mesëm të Troposferës.

IHK njofton se sa i përket fushave termike, ato do të shënojnë rritje, sidomos në vlerat e maksimaleve, duke bërë kështu që merkuri në termometër në hije të arrijë vlera 30-35 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i perëndimit dhe veriperëndimit e lehtë deri mesatare.

Ndërkaq, nga orët e vona të natës së premte dhe gjatë vikendit, parashihen reshje të intensitetit të dobët deri mesatar. 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco