Autori i “Vargjet Satanike” në gjendje të rëndë pas sulmit me thikë, mund të humbasë njërin sy

Autori i “Vargjet Satanike” në gjendje të rëndë pas sulmit me thikë, mund të humbasë njërin sy

14:58, 13/08/2022

Autori i njohur Salman Rushdie është në një ventilator dhe mund të humbasë njërin sy si pasojë e sulmit me thikë që pësoi teksa mbante një leksion në Nju Jork të premten.

Sipas agjentit të autorit, Andrew Wylie, romancieri 75-vjeçar me origjinë indiane nuk është në gjendje të flasë pas sulmit, në të cilin u godit me thikë në qafë dhe në bark. Si pasojë e goditjes me thikë “i janë prerë nervat në krah; dhe mëlçia e tij ishte … dëmtuar, “tha Wylie.

Rushdie u sulmua nga një burrë teksa fliste në një ngjarje të mbajtur nga Instituti Chautauqua në shtetin perëndimor të Nju Jorkut.

Autoritetet kanë arrestuar një të dyshuar të quajtur Hadi Matar, 24 vjeç, nga Fairview, New Jersey, por asnjë akuzë zyrtare nuk është ngritur.

Që nga botimi i romanit të tij “Vargjet Satanike” në 1988, Rushdie ka qenë subjekt i kërcënimeve me vdekje që rrjedhin nga fetvaja e lëshuar nga Udhëheqësi Suprem i atëhershëm i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini.

Fituesi i çmimit Booker kaloi gati dhjetë vjet i fshehur, por i tha shtypit një dekadë më parë se kishte vendosur të rifillonte jetën normale pasi arriti në përfundimin se kërcënimi për jetën e tij po zvogëlohej.

Politikanët dhe autorët nga e gjithë bota shprehën tronditjen e tyre pasi morën vesh për sulmin dhe dënuan atë që shihet gjerësisht si një sulm ndaj fjalës së lirë.

Të shtunën, presidenti francez Emmanuel Macron e përshëndeti Rushdie si një person që kishte “mishëruar lirinë dhe luftën kundër obskurantizmit”, duke shtuar se “lufta e tij është lufta jonë”; është universale.”
Marrësi i çmimit Booker Ian McEwan tha se sulmi përfaqësonte “një sulm ndaj lirisë së mendimit dhe fjalës. … Liritë që mbështesin të drejtat dhe liritë tona.”

“Salman ka qenë një mbrojtës frymëzues i shkrimtarëve dhe gazetarëve të persekutuar në mbarë botën. Ai është një shpirt i zjarrtë dhe bujar, një njeri me talent dhe guxim të jashtëzakonshëm dhe ai nuk do të ndalet”, shtoi McEwan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco