Zbulohet celula e spiunazhit/ Ish zyrtar të lartë të SHISH dhanë informacione për agjencitë ruso-iraniane

Zbulohet celula e spiunazhit/ Ish zyrtar të lartë të SHISH dhanë informacione për agjencitë ruso-iraniane

17:01, 29/06/2022

Pesë persona mes të cilëve edhe ish zyrtarë të lartë të shish  po hetohen nga SPAK për nxjerrje të informacioneve sekrete. Hetimi i nisur ngë janar 2021 bën fjalë për rastin e evidentuar në raportin vjetor të shërbimit sekret, ku vende jo mike kanë tentuar të marrin informacione konfidenciale nga shtetas shqiptarë. Së fundi SPAK ka urdhëruar kontrolle banesash për personave e përfshirë në këtë çështje me qëllim mbledhjen e provave.

Media ka zbuluar dosjen e celulës së spiunazhit në Shqipëri, për të cilën Shërbimi Informativ Shtetëror, përmendi në raportin e veprimtarisë së tij për vitit 2021, që dorëzoi pak ditë më parë në Kuvendin e Shqipërisë.

Dokumentet e siguruara nga burime tepĂ«r konfindenciale nĂ« SPAK, hedhin dritĂ« mbi njĂ« hetim tĂ« nisur nga SHISH, struktura e antiterrorit nĂ« PolicinĂ« e Shtetit dhe prokurororia e Posaçme, duke u vĂ«nĂ« nĂ« mbikqyrje tĂ« rreptĂ« 5 persona, si Frederik Ymerin, Gjergji Kotin, Bashkim Abazi, Luftar Çunaj, dhe Maksim Ferra.

Që prej janarit 2021 e deri më sot këta persona janë në ndjekje të këtyre institucioneve, ndërsa hetimi i dosjes me Nr.3, është mbajtur sekret nga SPAK dhe SHISH.

NĂ« dokumentacion thuhet se procedimin Nr.3, i nisur pĂ«r veprat penale tĂ« “DhĂ«nies informatave sekrete”, “Marrja e ShpĂ«rblimeve”, “VĂ«nia nĂ« shĂ«rbim tĂ« shteteve tĂ« huaja” dhe “Grup i strukturuar kriminal”, e administron prokurori Altin Dumani, i cili ka kryer veprime pĂ«rgjimi tĂ« tre subjekteve tĂ« dyshuara, kontrollin e banesave dhe zyrave tĂ« tyre dhĂ« vĂ«zhgimin nĂ« terren tĂ« tre personazhe, informon Ora News.

Fillimisht hetimi nga nisur nga agjentët e SHISH, dhe më pas informacioni i është kanalizuar drejtorisë së antiterrorit në Policinë e Shtetit, me qëllim vijimin e veprimeve proceduriale në dobi të dosjes penale që kishte rregjistruar Altin Dumani në SPAK.

Në dosje thuhet se subjekti i dyshuar për spiunazh, Frederik Ymeri, ka qënë pjesë e Shërbimit Informativ Shtetëror dhe se detyrën e fundit në këtë institucion e ka pasur në vitin 2003 si Drejtor i Krimit të Organizuar në Aparatin Qëndror të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Ndërsa Maksim Ferra, thuhet në dosje është një tjetër kuadro i vjetër i spiunazhit dhe deri në vitin 2000 ka qënë pjesë e sektorit të vëzhgimit në Aparatin Qëndror të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Maksim Ferra, aktualisht drejton qĂ«ndrĂ«n jofitimprurĂ«se me emrin “Unioni Stop Krimit”, tĂ« cilĂ«n e ka rregjistruar nĂ« gjykatĂ« qysh prej shkurtit 2015.

Personi tjetĂ«r Gjergji Koti, qĂ« sipas SPAK dhe SHISH, Ă«shtĂ« i pĂ«rfshirĂ« nĂ« kĂ«tĂ« veprimtari agjenturore, Ă«shtĂ« njĂ« ish-oficer Policie qĂ« ka shĂ«rbyer pranĂ« ShĂ«rbimit tĂ« Çështjeve tĂ« Brendshme dhe Ankesave nĂ« PolicinĂ« e TiranĂ«s.

MĂ« tej nĂ« dosjen e SHISH dhe drejtorisĂ« sĂ« Antiterrorit tregohet se Maksim Ferra, Gjergji Koti, Bashkim Abazi dhe Luftar Çunaj, janĂ« rrjeti informative i Frederik Ymerit.

Ymeri synon sigurimin e informacionit të klasifikuar, që cënon veprimtarinë e institucioneve të rëndësishme shtetërore të sigurisë dhe jo vetëm.

 SPAK thotë se deri tani nuk janë arritur të sigurohen të dhëna konkrete në lidhje me destinacionin përfundimtar të këtyre informacioneve, por dyshohet se kjo veprimtari cënon sigurinë kombëtare në formën e spiunazhit.

“
bazuar nĂ« informacionet qĂ« disponon SHISH, interesimet e Frederik Ymerit, janĂ« shumĂ« dimensionale lidhur me sigurimin e informacionit tĂ« klasifikuar, informacion tĂ« cilin dyshohet se e siguron nga lidhjet e tij nĂ« institucionet e sigurisĂ« dhe konkretisht nĂ« MinistrinĂ« e Brendshme dhe ShĂ«rbimin Informativ ShtetĂ«ror tĂ« RepublikĂ«s sĂ« ShqipĂ«risĂ«. Deri aktualisht, tĂ« dhĂ«nat tregojnĂ« sĂ« Frederik Ymeri, gjatĂ« zhvillimit tĂ« kĂ«saj veprimtarie, siguron informacion nga dy lidhjet e tija tĂ« ngushta, Gjergj Koti dhe Maksim Ferra
”-thuhet nĂ« dosjen hetimore, siguruar nga Ora News.

Gjithashtu disponohen informacione se në një rast Frederik Ymeri dhe Maksim Fera, kanë bërë më dije një person të paautorizuar që është pjesë e shërbimeve jo mike (Ruse-Iraniane) në vendin tonë, lidhur me emra të punonjësve të veçantë të institucioneve të sigurisë në vend, duke cënuar kështu rëndë veprimtarinë e tyre në tërësi./ oranews/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco