Shtohen rastet post-covid dhe me kancer të mushkërive në Pulmologji

Shtohen rastet post-covid dhe me kancer të mushkërive në Pulmologji

09:21, 26/06/2022

Më shumë se 50 vizita kryhen çdo ditë në Klinikën e Pulmologjisë në QKUK. Në këtë Klinikë, vërehet një rritje e lehtë e problemeve pulmonare, sidomos të rasteve post-covid dhe me kancer të mushkërive.

Kështu ka bërë të ditur Flamur Marku, doktor në këtë Klinikë. Ai  ka thënë se ka pak raste që kërkohet trajtim jashtë vendit dhe të gjitha sëmundjet trajtohen në Pulmologji.

“Ka njĂ« rritje tĂ« problemeve pulmonare sidomos rastet post-covid me njĂ« pneumoni mĂ« tĂ« shpeshtĂ« por ka edhe raste me kancer tĂ« mushkĂ«rive qĂ« janĂ« mosha mĂ« tĂ« shtyra por kemi edhe rritje tĂ« ndjeshme tĂ« rasteve me tuberkuloz tĂ« mushkĂ«rive qe nuk pĂ«rjashtohen as moshat e reja. Kemi njĂ« moshĂ« mesatare qĂ« preken prej sĂ«mundjeve tĂ« mushkĂ«rive. Nga klinika jonĂ« ka shumĂ« pak raste tĂ« cilat kĂ«rkojnĂ« tretman jashtĂ« vendit. FalĂ« punĂ«s qĂ« bĂ«het edhe nĂ« kabinetin invaziv por edhe nĂ« dhĂ«nien e terapisĂ« dhe hulumtimin e tretmanit sa mĂ« shpejt dhe sa mĂ« mirĂ« tĂ« jetĂ« e mundur”, ka thĂ«nĂ« pĂ«r Marku.

“KĂ«tu trajtohen tĂ« gjitha problemet e mushkĂ«rive duke filluar nga sĂ«mundjet kronike, akute, kanceri i mushkĂ«rive, tuberkulozi i mushkĂ«rive. Ka njĂ« gamĂ« tĂ« gjerĂ« tĂ« sĂ«mundjeve qĂ« trajtohen nĂ« klinikĂ«n e PulmologjisĂ«. Çdo ditĂ« kemi mbi 50 vizita ambulantore qĂ« kryhen nĂ« klinikĂ«n e PulmologjisĂ« dhe varĂ«sisht nga gjendja shĂ«ndetĂ«sore ka pacient qĂ« pranohen pĂ«r tretman tĂ« mĂ«tutjeshĂ«m nĂ« klinikĂ«. Kemi raste qĂ« duhet tĂ« pranohen me patjetĂ«r nĂ« klinikĂ«â€, tha Marku.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco