Ambasada Amerikane për riatdhesimin e kosovarëve nga Siria: Kosova po demonstron lidership global

Ambasada Amerikane për riatdhesimin e kosovarëve nga Siria: Kosova po demonstron lidership global

17:15, 28/05/2022

Ambasada amerikane me anë të një postimi në ‘Facebook’, ka thënë se një veprim i këtillë është, siç e quajtën ata, shembull për t’u ndjekur nga shtetet e tjera.

“Riatdhesimi i sotëm i qytetarëve kosovarë nga zonat e konfliktit në Siri, grupi i tretë në 4 vitet e fundit, përbën shembull për të tjerët, që duhet ndjekur. Kosova vazhdon të ndjejë përgjegjësinë për qytetarët e saj duke demonstruar lidership global në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit”, thuhet në postimin e ambasadës amerikane në Prishtinë.

 

Sot është njoftuar për për kthimin nga Siria të 13 shqiptarëve të Shqipërisë dhe Kosovës. Kthimi është realizuar përmes një aksioni të përbashkët nga ministrat e mbrojtjes të dy shteteve.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se në mesin e tyre janë edhe dy kosovarë.

Mes tjerash, Sveçla tha se Kosova është shtet lider global në luftën kundër terrorizmit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco