Numër i madh autobusësh me ushtarë të plagosur ukrainas evakuohen nga Azovstal

Numër i madh autobusësh me ushtarë të plagosur ukrainas evakuohen nga Azovstal

23:50, 16/05/2022

Një numër i madh autobusësh që transportonin ushtarë ukrainas në fabrikën e çelikut Azovstal u larguan nga fabrika të hënën, raportoi Reuters.

Nuk ishte e mundur të kontrollohej se sa ushtarë ishin në autobusë.

Është gjithashtu e paqartë nëse në mesin e ushtarëve që hipën ishin 40 të plagosur, të cilët thuhet se ishin në bodrumet e fabrikës. 

Thuhet se rreth 600 ushtarë të tjerë janë brenda Azovstal, fabrikën e çelikut në Mariupol.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky njoftoi të premten se bisedimet me Rusinë për nxjerrjen e veteranëve të plagosur nga fabrika Azovstal në Mariupol ishin shumë komplekse dhe se Kievi po përdorte “ndërmjetësues me ndikim”.

Ukraina kishte propozuar evakuimin e 38 veteranëve më të plagosur rëndë dhe tha se nëse Moska do t’i lejonte, do të lironte disa nga të burgosurit rusë të luftës.

Shumë nga ata që janë ende në fabrikën e çelikut janë anëtarë të Regjimentit Azov, zëvendëskomandanti i të cilit Svyatoslav Palamar tha të premten se forcat e tij do të vazhdojnë të rezistojnë sa më shumë që të munden.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco