Rritet ndjeshëm çmimi botëror i grurit pas ndalimit të eksporteve prej Indisë

Rritet ndjeshëm çmimi botëror i grurit pas ndalimit të eksporteve prej Indisë

08:08, 16/05/2022

Çmimi i grurit në tregjet ndërkombëtare është rritur pasi India ndaloi eksportin e drithërave, duke arritur në nivelin më të lartë në dy muaj.

Çmimet e grurit janë rritur me rreth 60% në tregjet botërore këtë vit, duke rritur koston e gjithçkaje, nga buka te petët.

India është prodhuesi i dytë më i madh në botë i grurit, por nuk ka qenë më parë një eksportues i madh pasi shumica e të korrave të saj shitet në tregjet e brendshme.

Zyrtarët qeveritarë thanë gjithashtu se ndalimi nuk ishte i përhershëm dhe mund të rishikohej.

Kjo vjen pasi eksportet e grurit të Ukrainës ranë pas pushtimit rus.

Dhe me thatësirat dhe përmbytjet që kërcënonin të korrat në prodhues të tjerë të mëdhenj, tregtarët e shumicës prisnin që furnizimet nga India të kompensonin një pjesë të mungesës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco