Sërish borë në Sahara

Sërish borë në Sahara

10:12, 19/01/2022

Shkretëtira e Saharasë është mbushur me borë pasi temperaturat kanë rënë nën zero.

Akulloi e mbuloi shkretëtirën më të madhe në botë, dhe këtë e dëshmojnë edhe fotografitë e publikuara.

Fotografi Karim Bouchetata ka kapur dje imazhe mahnitëse të borës dhe akullit në qytetin Ain Sefra në veriperëndim të Algjerisë. Gjatë natës, merkuri në qytetin algjerian po bie aktualisht në -2Celsius.

Akulli krijoi modele mahnitëse në rërë pasi zona pa një spërkatje bore që binte papritur. Është hera e pestë në 42 vjet që ka rënë borë– në vitin 1979, 2016, 2018 dhe 2021.

Shkretëtira e Saharasë mbulon pjesën më të madhe të Afrikës Veriore dhe ka kaluar nëpër ndryshime në temperaturë dhe lagështi gjatë disa qindra mijëra viteve të fundit. Edhe pse Sahara është shumë e thatë sot, ajo pritet të bëhet e gjelbër përsëri pas rreth 15,000 vjetësh.

Vitin e kaluar, devetë u panë të rrethuara nga bora, ndërsa Afrika e Veriut u kap nga temperatura ekstreme në muajt e verës dhe të dimrit.

Photographer Karim Bouchetata took pictures of the snow and ice in the town of Ain Sefra in northwestern Algeria yesterday

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco