Serbia merr kredi nga kompania e korruptuar kineze

Serbia merr kredi nga kompania e korruptuar kineze

12:15, 18/01/2022

Përkundër që formalisht synon anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia vazhdon bashkëpunimin e ngushtë me Kinën. Qeveria e Serbisë ka marrë vendim për marrje të kredisë në vlerë të 203,775,000.00 euro të ofruar nga ChinaExport & CreditInsuranceCorporation për financimin e një projekti për qytetin e Beogradit.

Mediat ndërkombëtare kanë raportuar se ChinaExport & CreditInsuranceCorporation është hetuar për korrupsion, në disa raste.

Bashkëpunimi i Qeverisë së Serbisë me kompanie të tilla korruptive e largohen Serbinë nga anëtarësimi në Be dhe e afron atë me vendet autoritare si Kina.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco