Zv.kryeministri thotë se strukturat paralele janë më të forta në veri se kur janë shpartalluar

Zv.kryeministri thotë se strukturat paralele janë më të forta në veri se kur janë shpartalluar

23:42, 06/12/2021

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se strukturat paralele në veri të vendit janë më të forta se në kohën kur ishte marrë një vendim për shpartallimin e tyre.

Bislimi, nĂ« intervistĂ« pĂ«r “Kallxo PĂ«rnime”, ka thĂ«nĂ« se ato janĂ« tĂ« rrezikshme nĂ« fushĂ«n e sigurisĂ«.

Ai tha se me Asociacionin (pĂ«r Komunave me ShumicĂ« Serbe) “nuk po ndodh asgjĂ«â€.

“NĂ« Bruksel janĂ« nĂ«nshkruar mbi 30 marrĂ«veshje dhe nuk mund tĂ« thuhet se kjo Ă«shtĂ« marrĂ«veshja e rangut tĂ« parĂ«, e rĂ«ndĂ«sisĂ« sĂ« lartĂ«, e kjo e rĂ«ndĂ«sisĂ« sĂ« dytĂ«. PĂ«r ne tĂ« gjitha marrĂ«veshjet e kanĂ« rĂ«ndĂ«sinĂ« e njĂ«jtĂ«, pĂ«r mua ndoshta menaxhimi i kufijve tĂ« integruar Ă«shtĂ« mĂ« i rĂ«ndĂ«sishĂ«m sesa Asociacioni”, tha ai.Besnik Bislimi tha se shpartallimi i strukturave ilegale serbe nĂ« veriun e KosovĂ«s ka dĂ«shtuar. Sipas tij, ato tashmĂ« janĂ« mĂ« tĂ« forta.

“Zhdukja e strukturave paralele serbe Ă«shtĂ« shumĂ« mĂ« e rĂ«ndĂ«sishme sesa Asociacioni. Ky qĂ«ndrim ne e themi edhe nĂ« Bruksel. Strukturat paralele janĂ« edhe mĂ« tĂ« forta se mĂ« herĂ«t. JanĂ« mĂ« tĂ« forta se kur Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« vendimi pĂ«r shpartallimin e tyre”, deklaroi Bislimi.

Ai tha se kĂ«to struktura mund tĂ« pĂ«rdoren nĂ« tĂ« ardhmen.“Sipas mendimit tim, nuk ka ndodhur kurrĂ« largimi i strukturave paralele, ato janĂ« forcuar dhe pĂ«rdoren, sipas tyre, kur tĂ« vijĂ« themelimi i i Asociacionit, tĂ« pĂ«rdorĂ«n pĂ«r arritjen e qĂ«llimeve”, deklaroi Besnik Bislimi.

Ai ka thĂ«nĂ« se duhet kohĂ« qĂ« ato tĂ« shpartallohen ndĂ«rsa tha se rreziku mĂ« i lartĂ« nga strukturat paralele nĂ« veri vjen nĂ« fushĂ«n e sigurisĂ«.“Mendoj qĂ« strukturat paralele qĂ« mund tĂ« jenĂ« tĂ« rrezikshme janĂ« kryesisht nĂ« fushĂ«n e sigurisĂ«, tĂ« cilat nuk ekzistojnĂ« formalisht por dihet qĂ« funksionojnĂ«. 

Nuk po them qĂ« janĂ« rritur kĂ«to struktura nĂ« 8 muajit e fundit por po them qĂ« janĂ« rritur prej kur janĂ« shpartalluar. Ajo çfarĂ« ka ndodh janĂ« akomodu nĂ«pĂ«r institucione”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco