Gazeta austriake: Nëse i pyet kosovarët thonë se korona më nuk është temë dhe se të gjithë e kanë pasur

Gazeta austriake: Nëse i pyet kosovarët thonë se korona më nuk është temë dhe se të gjithë e kanë pasur

07:57, 04/12/2021

Gazeta Austriake Kurier ka raportuar për gjendjen me Covid-9 në Kosovë. Momentalisht, Kosova gjendet shumë mirë krahasuar me shtetet fqinje, por edhe më larg. Në kohën kur e gjithë bota po mbyllet, Kosova nuk shënon raste të reja.

Nëse pyet njerëzit vendas Kosovar lidhur me Covid-19, ai jep një shpjegim interesant: “Korona praktikisht nuk ekziston më sepse të gjithë e kanë pasur tashmë”, raporton Kurier.

Një vështrim i statistikave tregon se në fund të verës Kosova kishte valën më të keqe deri më tani që nga fillimi i pandemisë. Intervali 7-ditor ishte pak më pak se 2000 raste në fund të gushtit dhe klinikat u kërcënuan me kolaps.

Fillimi i shkollës u shty me dy javë, u vendosën kufizime për daljet gjatë natës në të gjithë vendin, u vendosën distanca minimale dhe kërkesa strikte për maska (gjithashtu në natyrë).

Intervali 7-ditor momentalisht është vetëm 9 raste.

Më 1 dhjetor, në Kosovë janë regjistruar tetë raste me korona. Momentalisht në Kosovë nuk ka pothuajse asnjë testim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco