Edhe Pahori pajtohet me Osmanin: BE-ja duhet t’i liberalizojë vizat për Kosovën

Edhe Pahori pajtohet me Osmanin: BE-ja duhet t’i liberalizojë vizat për Kosovën

12:16, 29/11/2021

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, ka thënë që Bashkimi Evropian duhet t’i liberalizojë vizat për kosovarët, në mënyrë që të lëvizin lirshëm.

“Bashkimi Evropian duhet t’i liberalizojë vizat për Kosovën dhe se duhet në kuadër  të dialogut Prishtinë Beograd të bëhet një hap më tej tek personat e zhdukur”.

Pahor në një konferencë për media, tha se në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi të bëhet një hap më tej për personat e zhdukur.

“Për të dy këto çështje, Sllovenia është mbështetëse edhe më tutje. Sllovenia e mbështet edhe perspektivën euroatlantike të Kosovës”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco