Sot pritet të bijë borë në Kosovë

Sot pritet të bijë borë në Kosovë

07:42, 29/11/2021

Vendi ynë gjatë këtyre pesë ditëve do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik.

Kjo situatë e parashikuar meteorologjike do të kushtëzoj mot kryesisht të vranët, por nuk do të mungojnë edhe intervalet e shkurta me diell ditën e mërkurë, bën të ditur Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK).

Reshjet e shiut që kanë filluar dje do të vazhdojnë edhe gjatë ditës së hënë dhe të martë. Në fushat termike do të ketë rënie sidomos në vlerat e temperaturave minimale.

Këto reshje gjatë orëve të vona të ditës së hënë parashihen të shndërrohen në reshje bore.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 3-13.

Të premten sërish do të ketë zhvillim të vranësirave të cilat parashihen të sjellin reshje. Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi me shpejtësi 1-12 m/s.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco