Afrohet rreziku nga ‘varianti afrikan’, regjistrohet rasti i parë në vendi fqinj

Afrohet rreziku nga ‘varianti afrikan’, regjistrohet rasti i parë në vendi fqinj

20:20, 27/11/2021

Varianti Omicron i Covid-19 është zbuluar në Itali.

Gjenomi u zbulua në Laboratorin e Mikrobiologjisë Klinike, Virologjisë dhe Diagnostifikimit Biourgjent të Spitalit Sacco në Milano nga një kampion pozitiv i një pacienti që vinte nga Mozambiku, raporton Reuters.

Pacienti dhe kontaktet e tij familjare ishin në gjendje të mirë shëndetësore, tha Instituti Kombëtar i Shëndetit (ISS).

Pacienti dhe kontaktet e tij familjare ishin në gjendje të mirë shëndetësore, tha ISS.

Tashmë ky variant është kthyer në një shqetësim pasi Britania e Belgjika tashmë kanë konfirmuar përkatësisht nga dy raste ndërkohë që janë mbyllur fluturimet me Afrikën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco